Csendes nyugodt napom volt, délelőtt és délután is volt egy-egy betegem. Bár valójában egyikük sem volt beteg, csak arra vágytak, hogy valaki végighallgassa őket. Volt időm készülni az új projektre, és nagyon érdekes kutatásról találtam egy cikket. A téma: a tudat ereje.
Régóta ismert az orvostudomány előtt a placebo hatás. Akkor beszélünk erről, ha valaki valamiről nagyon elhiszi, hogy egy szertől egészségesebb lesz, és ez a hit segíti a gyógyulását. Új gyógyszerek klinikai tesztelésekor, ezt figyelembe veszik, és igyekeznek kiszűrni a placebo hatást. A szokásos protokoll, hogy két kontrollcsoportot állítanak fel, az egyiknek adják az új gyógyszert, a másiknak egy olyan tablettát, amiben nincs hatóanyag, de mindkét csoport tagjai úgy tudják, hogy az új gyógyszert kapják. A teszt elején és végén megvizsgálják, hogy a betegek mennyire javultak az egyik, illetve a másik csoportban. Ha az a csoport, amelyik a hatóanyagot kapta lényegesen jobban gyógyult, mint a másik, akkor hatékony az új gyógyszer. Mert azok is gyógyulnak ilyenkor, akik csak placebót kaptak. Ez a tudat, a hit ereje.
Amerikai tudósok végeztek egy kísérletet a placebo hatásról. Behívtak egy programba 106 olyan szemölcsös beteget, akiken az orvostudomány addig nem tudott segíteni. Ezek az emberek egy hétig vettek részt a kísérletben, bentlakással egy intézményben. Már az első nap közölték velük, hogy felfedeztek egy csodaszert, és ezt rajtuk próbálják ki. Dél-Amerika őserdejében van egy olyan bennszülött törzs, akik között soha nem volt szemölcsös beteg. Kiderült, hogy az emberek egy olyan fa leveleit rágják, amely csak ott honos, és ez akadályozza meg a szemölcs kialakulását. Most az ebből készült gyógyszert próbálják ki rajtuk. A kísérleti alanyok minden nap kaptak egy tablettát, és reggeltől estig az új csodaszer feltalálásáról, néztek filmet, hallgattak előadást, és beszélgettek a kutatókkal. Látták, hogy a bennszülöttek szedik le a leveleket, és rágják. Látták a gyógyszer készítésének folyamatát, megismerték a bonyolult molekulalánc szerkezetét. Egy hétig csak az új csodaszerről szólt az életük. A kísérlet kezdetén, és hét végén kitöltöttek a kísérleti alanyok egy tesztet, és átestek egy alapos vizsgálaton. Mindenki gyógyult valamennyire, voltak olyanok, akik teljesen tünetmentessé váltak.
A tabletta, amit kaptak egy hétig, placebo volt, semmi hatóanyag nem volt benne. És nincs olyan növény, sem olyan bennszülött törzs, amiről a fejtágító egy hétig szólt. Mégis mindenki gyógyult valamennyire. Aztán kiértékelték a teszteket, és összevetették a gyógyulás mértékével. A két teszt azt vizsgálta, hogy ki mennyire hisz az új gyógyszerben. Akiknek nagyon erős volt a hitük, teljesen meggyógyultak, a többiek abban a mértékben, amennyire hittek az új szer hatásában.
Na, ez a tudat ereje. Nemcsak a gyógyászatban, de az élet minden területén ez így működik. Ha meg akarsz gyógyulni, ha boldogságra vágysz, ha sikeres akarsz lenni, csak rajtad múlik a végeredmény. De a tudat önmagában nem elég. A dolog úgy működik jól, ha mindent megteszel a siker érdekében, és ha erősen hiszel az eredményben.